אגדת פילים לחנוכה או נהיגה עצמית ליד פילים

האם אלעזר המכבי, אחיו של יהודה, נמחץ תחת פיל מלחמה שהרג בקרב מול צבא אנטיוכוס בצור?
שאלה שעדיין מחפשים את התשובה ,אני יכולה לומר כי אם לא הבין  את סימני האזהרה שהפיל שידר אין לי ספק כי סופו של אלעזר היה תחת הפיל  .

הטיפים מתוך חוויותיי וניסיוני בנהיגה עצמאית בפארקים ברחבי אפריקה .מקווה שיסייעו   

כנהגת עצמאית באפריקה חשוב לי לשתף טיפים לנהיגה עצמית בפארקים בטנזניה ובאפריקה בכלל . ה- self – driving  מתאים לנהגים מנוסים בעלי רכב שטח גם בארץ, אי אפשר להתכחש לעובדה כי נהיגה עצמאית טומנת  בחובה סכנות: התברברות בשטח לא מוכר , שקיעה בבוץחול, כניסה אל תוך הלילה, תקלה מכנית ברכב . באפריקה -במיוחד בספארי יתכן ולא תהיה קליטה לבקש סיוע וכו. מאידך ,זו חוויה ממכרת ,אנחנו מחליטים על הקצב, זמני העצירות והצפייה בחיות הבר ולא פחות חשובה הגמישות באיתור מקומות לינה  ועוד. הנהיגה בדרכי העפר בספארי דורשת מאתנו נהגי ה self driving  להיות קשובים לנעשה מחוץ לרכב ולנהוג בנסיעה איטית- 30-20 קמ"ש המאפשרת איתור חיות בסבך הסבוך ולעצור את הרכב במיידי כאשר בעל חיים מחליט לדלג לפני הרכב.

דאבל p  panic & patience –  בתחילת דרכי  הפילים הפחידו אותי, משהו בחוסר הידע שלי הפך אותם ללא צפויים ,יכולתם של ה"ענקים"(כך אני מכנה אותם) להיטמע בסבך הסבוך מפליא אותי בכל פעם מחדש, אתה יכול לעבור מס פעמים לידם ואם אין סימני דרך(גללים רטובים או ענפים שבורים ריח שתן חזק ) בטוח שלא תבחין בהם .עדרי הפילים נעים בלהקות מונהגות עי פילות בוגרות – הנהגה  מטריארכלית, מרהיב לראות איך הפילות הבוגרות שומרות על גוריהם בשעת סכנה .קרה לי לא פעם בתחילת הדרך כנהגת עצמאית להיתקל באימהות וגוריהן על הדרך, או בזכר הטסטרון  שלו בשמים (שפה מקצועית נקרא masth  )וכולו שש עלי קרב ,הדילמה : רברס ??להגדיל את טווח המרחק (ויש לומר בפאניקה כשהפילים מתחילים עם החצרוץ הנפת האוזניים, בטישת הרגל באדמה  ,הזנב)להמתין ? לנסות לעקוף זהירות?

סימני אזהרה

ההתנסויות שלי לימדו אותי שלמרות וחיות הבר אינן ניתנות לחיזוי לחלוטין, ישנם כמה סימנים מהימנים למדי שפיל עלול לגרום לך צרות מסוימות, ורצוי להתרחק מיד אם האוזניים של הפיל פשוט מתנודדות, כמו שהן הולכות, אז אתה על קרקע די בטוחה – בינתיים לפחות. אם האוזניים התפשטו מראשו של הפיל, כאילו הם פשוט תפסו משב רוח חזק, החיה מוטרדת (ולנו גורמת להתקף לב קטן )כנ"ל  אם האוזניים מוצמדות לאחור והניבים מורמים,

עם פיל זכר כדאי אף להיזהר יותר כאשר יש לו הפרשה צמיגית בוהקת מהבלוטה ליד העיניים בגודל אשכולית. המשמעות היא שאתה עומד לפני פיל זכר ענקי מיוחם ועצבני והגיע הזמן להיות במקום אחר, להתחפפ ורצוי אי שם בקו רוחב אחר.

יש לצפות בפילים במרחק מינימלי של 100 מטר. זהו המרחק הנוח והבטוח ביותר עבורך.

כבה את המנוע, שבו בשקט ותהנו מחברתם.

התנהג באחריות

 אל תחסום אותם,. אפשר להם דרך ברורה הרחק מהאזור.

לפקוח עין על שני צידי הדרכים ,אם אתה נוהג בטעות בעדר, הישאר רגוע ושקט. חפש את ההזדמנות הראשונה לסגת למרחק צפייה בטוח.

תנו לפילים מקום לנוע מהכביש לפני שעוברים לידם. לעולם אל תיסע קרוב יותר מ -40 מטר לפיל הקרוב ביותר. תיסוג לאט אם הפילים מראים סימני אי נוחות או איום קל.

לסיכום סימני האזהרה נקבות וזכרים

מנדנדים את הרגל הקדמית.

הסנטר מעט למעלה והאוזניים פרושות מעט.

צורחים (הזכרים הצעירים בלח סיבה)

החדק  נע קדימה ואחורה בליווי חצרוצ עצבני ונוגע בפניו בעצבנות

מרחרחים עם החדק לכיוון הרכב

זנבם נמתח במרץ או מוחזק בזווית ישרה לגוף

אלו הסימנים שעזרו לנו כשפגשנו בפילים 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט